top of page

ALKIŞI HAK EDENLER KÖŞESİ

Değerli Ziyaretçilerimiz,

'Alkışı Hak Edenler' sayfamıza hoşgeldiniz.

Bu sayfayı kurmamızın amacı; ülke, toplum, insanlık ve yaşam adına yapılan bütün yararlı ve karşılıksız girişimleri,

herkesin görmesini sağlamaktır.

Yazı dizimizi keyifle okumanızı dileriz...

Saygılarımızla,

Mayıs Ayı Alkışı Hak Edenler Köşemiz

Mayıs‬ ayı ‪‎alkışı‬ ‪#hakedenler‬ köşemizde, 'Öksüz Patiler' topluluğu var...

‪Öksüz‬ ‪‎Patiler‬ ; Nisan 2012' de terk edilmiş, adsız ve sahipsiz ‪‎sokak‬ ‪‎hayvanlarının‬ yaşama tutanabilmelerini sağlamak amacı ile kurulmuş ve faaliyetlerini düzenli olarak yürüten bir ‪‎gönüllüler‬ topluluğu.

Her pazar ‪‎Kurtköy‬ Ormanları ve bölgedeki ıssız arazilerde; ‪terk‬ ‪‎edilmiş‬ hayvanlara yemek götürmek, hamile, hasta ve yaralı olanları tedavi ettirmek ve pek çok terk edilmiş patiyi ‪sahiplendirmek‬ için canla, başla, çıkarsız çalışıyorlar.

Öncelikli bölgeleri Kurtköy, fakat farklı bölgelere de mama‬ ‪‎desteği‬ vermekte ve besleme etkinlikleri düzenlemekteler.

Öksüz Patiler; herkese açık bir ‪grup‬ ve isterseniz 0533 557 31 42 / 0538 899 01 62 numaralarını arayarak etkinliklere katılabiliyor, ya da sadece mama desteği sağlayabiliyorsunuz.

''ONLAR BU DÜNYA ÜZERİNDE CÜSSELERİ KADAR YER KAPLAMAKTALAR!
Yaşam alanları insan eliyle yok edilmiş,
yaşama şansları ellerinden alınmış sahipsiz dostlarımıza
VEFA BORCUMUZU ÖDEMEYE GİDİYORUZ!... '' misyonu altında, gönülden hizmet veren bu güzel insanları alkışlıyor ve saygılarımızı gönderiyoruz.

Nisan Ayı Alkışı Hak Edenler Köşemiz

Nisan ayı alkışı hak edenler köşemizde Konya Selçuklu Belediyesi var.

Konya Selçuklu Belediyesi, ''Aşkın Kanatları Konya Tropikal Kelebek Bahçesi'' projesini hayata geçirdi.

Avrupa’nın en büyük kelebek uçuş alanına sahip olan ve içerisinde 15 farklı türde binlerce kelebeğin uçtuğu Kelebek Bahçesi, Konya’nın en büyük parkı olan Kelebekler Vadisi Parkı’nda yer alıyor.

Kelebek figüründeki mimari yapısıyla Konya’nın simge eserleri arasına giren Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, bin 600 metrekarelik kelebek uçuş alanı olmak üzere toplamda 7 bin 600 metrekarelik bir kullanım alanına sahip.

98 türe ait 20 bin adet tropikal bitkiye ve 15 türde yaklaşık 6 bin kelebeğe doğal yaşam alanı sunan Konya Selçuklu Belediyesi'ni, bu kadar değerli bir eseri ülkemize kazandırdığı için alkışlıyoruz.

Daha fazlası için tıklayınız

Ekim Ayı Alkışı Hak Edenler Köşemiz

Bu ay Alkışı Hakedenler Köşemizde, Mert Fırat var.

Oyunculuk dışında sosyal sorumluluk projelerine de gönül veren Mert Fırat; İhtiyaç Sahiplerini, Gönüllülerle Buluşturan ''İhtiyaç Haritası'' adında bir proje başlattı.

Mert Fırat'ın bu projesi sayesinde farklı ihtiyaçları olan insanlarla, bu ihtiyaçları karşılamak isteyen bireyler aynı platformda buluşuyor.

Projenin amacı, hem gönüllülük hem de toplumsal fayda ve birlikteliğin gelişmesine katkı sağlamak.

Platformda 3 ayrı bölüm var; İhtiyaç Gir, Destek Ol, Gönüllü Ol.

Türkiye'de tüm kent ve mahallelere ulaşım sağlayabilmek hedefleniyor.

İster size yakın olan yeri seçiyorsunuz, isterseniz ihtiyaca göre yardım etmek istediğiniz yeri belirliyorsunuz.

İhtiyaçların karşılanmasının yanı sıra farklı konularda destek sahibi kurumların ve kişilerin de yararlanabildiği bu platform Türkiye’nin her yerinden kullanılabiliyor.

İhtiyaç Haritası’nın amacı Türkiye’de kent ve mahalle temelinde ihtiyaçların vatandaş katılımı ile sistematik bir şekilde öğrenilmesi, harita tabanlı olarak toplanması ve bu
ihtiyaçların gerekli kurum/kuruluş veya özel kişiler tarafından karşılanmasının kolaylaştırılması için bir sistem oluşturmak.

Siteye girdiğinizde sizi bir harita karşılıyor.

Altında da ihtiyaç listelerine ulaşım sağlayabiliyorsunuz.

Oldukça basit ve adım adım sizi ne yapacağınıza yönlendiren bir platform.

İhtiyaçların karşılanması sürecinde Türkiye’nin dört bir yanından gönüllülerle çalışılıyor.

Gönüllüler de site üzerinden başvuru yapabiliyor.

En önemli kısmı ise, site üzerinden nakit akışı kesinlikle sağlanmıyor, yani ihtiyaç karşılamak nakdi yardım yapmak değil!

Mert Fırat'ı bu harika projesinden ötürü tebrik ediyor ve alkışlıyoruz.

Mayıs Ayı Alkışı Hak Edenler Köşemiz

Değerli Takipcilerimiz;

Hayvanlara gösterilen ilginin ve bakımın giderek arttığını görmek bizleri sevindiriyor. Ne mutlu ki hangi habere öncelik verme konusunda kararsızlık yaşıyoruz. Mayıs ayı '' Alkışı Hak Edenler '' köşesinde üç farklı haberi sizlerle paylaşıyoruz. Bu hizmetleri gerçekleştirenleri kutluyor ve köşemizde yayınlamaktan mutluluk duyuyoruz.

İlk Olarak: Acıbadem Mahallesinin yerel hayvan sorumlusu Serdar Beyin çalışmaları ve Üsküdar Belediye’ sinin katkıları ile Menekşe Parkına kedi evleri ve su kapları konulmasını alkışlıyoruz.

İkinci Olarak: Türkiye’de ilk kez ‘mama aracı’ ile sokak hayvanlarının imdadına koşan İzmir Konak Belediyesi haftada 4.5 ton yemek atığı topluyor. Bu yiyecekler sokaklardaki hayvanların yanı sıra barınaklara da gönderiliyor. Konak Belediyesi’nin ‘Hayvanları koruyalım, onları doyuralım’ projesi kapsamında her gün yollara düşen ‘Mama Aracı’ sevimli dostlarımızı doyurmaya devam ediyor. Sadece üç ayda yaklaşık 50 ton yiyeceği barınaklara taşıyan Mama Aracı, binlerce sahipsiz hayvanı aç kalmaktan kurtardı. Bu projeye imza atan ve bu proje
kapsamında çalışanları alkışlıyoruz.

Üçüncü olarak: Dağda dikenli tellere dolanarak arazide kalan tiftik keçisinin kurtarılmasını bekleyen çoban köpeğini alkışlıyoruz.
Ankara tiftik keçisi üreticiliği yapan Yaşar Öztürk’e ait olan Karabaş isimli köpek, araziye atılmış dikenli tellere takılarak ağır yaralanan tiftik keçisini kurtarılıncaya kadar bekledi. Keçinin başında bekleyen köpeği gören vatandaşlar, bölgedeki çobanlara haber verdi. Olay yerine gelen çoban yaralanarak arazide kalan keçiyi takılmış olduğu tellerden kurtardı. Kurtarılan keçi yaraları nedeniyle sürünün yanına tekrar dönemedi. Yaralı keçinin başından hiç ayrılmayan Karabaş, çobanın keçiyi sırtlayarak götürmesinin ardından tekrar sürünün yanına döndü. Keçinin bir kaç gündür arazide kalmış olduğu ve Karabaş'ın da onun yanından ayrılmadığı öğrenildi.

Eylül Ayı Alkışı Hak Edenler Köşemiz

Bu ayki alkışı hak edenler haberimiz Acıbadem Üsküdar’dan. Acıbadem Mahallesi sakinlerinden Serdar Bey yıllardır bireysel insiyatif alarak onlarca sokak hayvanının günlük bakımından, kısırlaştırılmasına ve aşılarına kadar hayvanların tüm ihtiyaçlarını kendi bütçesi ile karşılıyor. Asıl önemli olansa hayvanların gereksinimi olan sevgi ve şefkati de onlara veriyor olması.


Temennimiz dünyanın daha yaşanılabilir hale gelmesi için Serdar Bey gibi duyarlı insanların varlığının artması.


Serdar Bey’i KYK olarak alkışlıyor ve duyarlı davranışı için teşekkür ediyoruz.

Geri

bottom of page