top of page

Nefes seansı sırasında oluşan duygusal salınmalar ile nasıl baş edilir?

 

Nefes’te, duygusal salınmalar yerine duygusal bütünleşmeleri tercih etmekteyiz, çünkü temelde hiçbir şeyi salıp bırakmayız, hiçbir şey üzerimizden küçük sinekler gibi sıçramaz. Nefes’te, devamlı olarak düşük titreşimsel enerji şekillerini daha yüksek olanlarla değişime uğratmaktayız, bu da bütünleşmenin bir şeklidir. Seans sırasında bir kişi; anılar veya acı veren düşünceler aracılığıyla kuvvetli duygular deneyimliyorsa, nefes almaya devam etmelerini, eğer bunda zorluk çekiyorlarsa da başladıkları değişimsel macerayı tamamlamaları için net ve yüksek sesler çıkarmalarını destekleriz. Bu duyguları tekrar yaşadıkları zaman, duygularını bütünleştirme sürecindedirler. Duygular ne kadar yoğun olursa olsun, sadece bir hatırlama süreci içindedirler. En zor kısım; deneyimin kendisidir ve bu da zaten geçmişte kaldığı için, kişi o anıyı iyileştirmektedir. 

Birey, kafasındaki ‘mırıltı’yı nasıl sessiz hale getirip, mükemmel bir Nefes deneyimi yaşayabilir? 

Seans içinde beyin ‘mırıltı’sının devam etmesi olağan değildir. Bunun birkaç nedeni olabilir. Birincisi, bireyin harekete geçmiş olmaması ve beynin hala bir şeylerle meşgul olmasıdır. Bu durumda, nefeste oluşan duraksamaları ortadan kaldırıp, dışarı nefes verirken gergin gözüken kasları gevşetme yönünde çalışın. Bütünüyle harekete geçmiş olup, birey ‘mırıltı’dan haberdar iken düşüncelerin bütünleşmesi mümkündür. Kişinin zihinsel işlevleri konusunu serbest bırakmakta yardımcı olabilir. Kundalini aracılığıyla gerçekleştirilen fiziksel stimulasyon (nefes ve hareket), vurma, kol ve ayak kompresyonları; nefesi daha da etkin hale getirir ve bu durumun çözülmesine yol açar. 

 

Saplantı bozukluğunda bir azalma gözlenmesi için kaç tane Nefes seansı gerekmektedir? 

 

Olgu çalışması: 3 seans sonra, 12 yaşındaki bir oğlanda odaklanma sorunları gözlenmeye başlandı. Çocukta 7 ½ yaşından beri günde birkaç kez kusma düşüncesi oluşmaktaydı. Neredeyse her fiziksel his veya gergin olay; yakında olabilecek bir kusma şeklinde yorumlanmaktaydı, buna karşın kusma görülmemekteydi. Annesi, şu anda psikiyatrik değerlendirme ve danışmayı düşünmektedir. 

 

Bazı duygusal olguların var olduğunu düşündüğümden ötürü, bu çocukla bire bir çalışmak düşüncesindeyim, çünkü sorunların çözümü açısından nefesin en iyi yöntem olduğu inancındayım. Esas nedeni bulmak için kendisi ve annesinden üç seans daha rica edip, tekrar değerlendirme yapmak istiyorum. Ayrıca çocuğa 100 Nefes ödevini vereceğim ve bunu özellikle kusma duygusu geldiğinde yapmasını isteyeceğim, ve bazı ağız kapatıcı refleksler üzerinde de çalışıp bu bölümü de bütünleştirmek istiyorum. 

 

Bundan başka, Byron Katie’nin ‘The Work’ çalışmasını yapıp hem hikayeye bakmak, hem de buna ne kadar yaptıklarını görmek istiyorum, böylece düşüncelerinin gerçeklik payını da keşfedebilirler. Bir şekilde bağlılık sağlarsa, nefesin ona gerçekten yararı olacağı inancındayım. 

 

Bireysel seanslarımdan birinin ardından büyük bir depresyona girdim ve içinden çıkamadım. Bazen ümitsizlik ve yenilmişlik hissediyorum, bu yolda ilerleyip ilerlememe konusunda düşünceliyim. 

 

Deneyimlediğiniz olağandışı bir şey değildir ve tecrübelerim; bireylerin, nefes veya sahip olduğumuz diğer araçlara bağlandığında er veya geç diğer tarafa geçtiklerini göstermektedir. Yıllar boyu fark ettiğim şey; kişinin ne kadar fazla ışığı olursa, üstesinden geldiği karanlık parçasının da o kadar fazla olduğudur…yani her şeyin bir gün size hizmet vereceğini bilin. Bastırılmış geçmişin sadece bu kadar olduğunu ve esas kişilik ile enerjinin gerçek olduğunu unutmayın.

 

bottom of page